HP Pavilion dv 5

Totul despre depanarea lor

HP Pavilion dv 5

Mesajde elektronu » 11 Ian 2013, 11:28

Salut!
Am un laptop HP Pavilion dv5 model 1205el si un alt laptop tot HP Pavilion dv5 model 1103el. Problema pe care o am este cu primul laptop este la tastatura, in sensul ca la un moment dat nu voia sa mai tasteze tasta x, si ca sa detaliez fizic tasta X de pe tastatura fizica nu are absolut nici un defect, si ca sa fiu mai sigur am schimbat cu tastatura de la celalt laptop care este aproape identic iar problema a persistat, in sensul ca la apasarea tastei, nu se formeaza caracterul X in windows. De asemenea si alte taste au luat-o razna, de exemplu D care la apasare minimizeaza fereastra deschisa, si problemele continua. In prima faza am suspectat un virus sub windows, am scanat HDD-ul pe un alt PC si am si reinstalat windows si probmela persista. Acum banuiala mea este ca ar fi de vina controllerul de tastatura de pe placa de baza, sau poate southbridge-ul desi nu as crede.

Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu o parere despre ce ar putea defect la el. Personal banuiesc controllerul I/O dar nu stiu care este acesta fizic, sunt mai multe chip-uri acolo si nu gasesc nici un datasheet pe net. Multumesc!

L.E. banuiesc ca ar putea fi controllerul I/O chipul ENE KB3926QF.
elektronu
 
Mesaje: 6
Membru din: 15 Iun 2012, 09:06

Re: HP Pavilion dv 5

Mesajde daniel » 16 Ian 2013, 22:48

Da ENE KB3926QF este printre altele si controlerul de tastatura insa putin probabil sa fie chiar el defect daca va merg celelalte interfete comandate de el.
Cel mai bine ar fi sa verificati daca pinii de la mufa de Kb de pe placa de baza, sunt bine lipiti. Am atasat si schema completa a acestui laptop.
hp_pavilion_dv5_-_intel_qt6_116.pdf
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
daniel
 
Mesaje: 25
Membru din: 30 Ian 2012, 22:57


Înapoi la Laptop-uri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron
  Echipamente profesionale pentru reballing site stats Reparatii calculatoare auto